Ottawa Township High School - Student Activities
      2016-2017


         Academic Clubs
Art Club ----------------------- Mr. Kevin Olesen
Athletic Trainers ------------- Mr. Joe Haywood
Chemistry Club ------------ Mr. Bryan Leonard
Foreign Language Club -Mrs. Angie Nowakowski
Jazz Band -------------------- Mr. Andrew Jacobi
Jazz Choir --------------- Mr. Spencer Rockford
Scholastic Bowl ---------------- Mr. Eric Burden
Technology Student Association (TSA)  
                              Mr. Ed Frankenberger
WYSE -------------------------- Mrs. Beth Gealow

Clubs
A/V Club -------------------------- Mr. David Rhoads
Character Counts ---------------- Mrs. Kim Swords
Chess Club ------------------------- Mr. Eric Burden
Class Officers ------------------------ Mrs. Granados                                             
Fine Arts Club ------------------- Mrs. Sally Taliani
                                      Mrs. Paula Carroll
Future Farmers of America -Ms. Sarah Farnsworth
Gay Straight Alliance (GSA) -Mrs. Tracey O’Fallon
OTHS Literary Club -------------------- Mr. Heaver
                                               Mrs. Arbisi
 “Sudsy” Mascot ---------------- Mrs. Chris Mathes
                                     Ms. Becky Rudnicky
SuperFans --------------------------------- Mr. Dan Le
Yearbook ------------------------------ Mrs. Erin Byrd


982016_30156_0.png



Service Clubs
DoChange Freshman Mentoring -Mr. Dan Le
                                    Mrs. Kyra Parrott                    
Key Club/Kiwanis ----------
National Honor Society --- Mrs. Lisa Kerestes
Recycling Club -------- Mrs. Jessica Overocker
Rotary Interact ---------- Mr. Mark Cartwright
                                   Mr. John Atchely
Student Council -------- Mrs. Kellee Granados
Smile -------------------------

Sports Teams
Baseball ----------------------- Mr. Tom Hart  (S)
Basketball --------Mr. Mark Cooper – Boys (W)
                      Mr. Brent Moore - Girls  (W)
Bass Fishing --------------- Mr. Sean Porter  (S)
Bowling ---------------- Mr. Mark Andrews  (W)
Cheerleading ------------- Ms. Jessica Kuhn
Chess ----------------------- Mr. Eric Burden
Cross Country ------------ Mr. Doug Hearn (F)
Drama --------------- Ms. Sue Williamson  (F,S)
                             Mrs. Sally Taliani
Football ------------------- Mr. Trent Swords (F)
Golf ----------------------- Mr. Dave Wultzen (F)
Pomerettes ------- Mrs. Alaina Weatherford
Soccer -------------- Mr. Jeff Davis – Boys   (F)
             Mr. Sean Porter - Girls   (S)
Softball ------------------------ Mr. Adam Lewis (S)
Special Olympics ----- Mrs. Kathy Dykstra
Speech ------------------- Mr. Steve Johnson(W)
                     Asst:  Ms. Sue Williamson
Swimming ------ Mrs. Janna Greanias Girls (F)
                         Mrs. Jenny Borkowski (B)
Tennis ------------ Mr. Matt Gross – Boys   (S)
                   Mr. Steve Johnson – Girls   (F)
Track ------------- Mr. Trent Swords - Boys (S)
                      Ms. Jessica Kuhn – Girls (S)
Volleyball --------------                                (F)
Wrestling -------------------- Mr. Pete Marx  (W)
    *(F) Fall   *(W) Winter   *(S) Spring